Dom jednorodzinny czy mieszkanie

house-1045018_1280Wiele osób planując swoje dorosłe życie zastanawia się nad wyborem pomiędzy kupnem mieszkania albo domu jednorodzinnego. Niektórzy nawet decydują się na samodzielną budowę takiego domu, jednakże jest to proces dość długofalowy i często trwa to kilka lat. Najczęściej nad wyborem pomiędzy mieszkaniem a domem zastanawiają się młode osoby, które dopiero wkraczają w swoje dorosłe życie. Okazuje się bowiem, że niekiedy można kupić niewielki domek na obrzeżach miasta w cenie mieszkania w śródmieściu. Jest to więc dość trudny wybór.

Przede wszystkim, trzeba zastanowić się nad tym, na czym nam zależy. Jedni bowiem preferują poranne wyjścia w kapciach po bułki do sklepu, który znajduje się w ich bloku w centrum miasta i po codzienną prasę, innym zależy zaś na ciszy i spokoju. Nie chcą, aby inni widzieli lub słyszeli, co dzieje się w ich życiu i wybierają właśnie domki jednorodzinne. Często takie wybór podejmują osoby, które mają już dzieci lub planują dzieci w niedalekiej przyszłości. Dziecko może bowiem bawić się na podwórku przed domem i biegać do woli. Nie każdy blok mieszkaniowy posiada dostęp do placu zabaw, który jest bezpieczny i czysty. Często dzieci w mieście nie mają miejsca do zabawy.

Poza tym, bardzo ważna jest kwestia posiadania samego terenu. Przy domku można uprawiać własny ogród lub niewielką działeczkę, można posadzić roślinność ozdobną lub jadalną i cieszyć się nią do woli. Można również rozpalić grilla przed własnym domem, lub wypuścić na zewnątrz bezkarnie psa, jeżeli posesja jest ogrodzona. W bloku nie ma już tych wszystkich możliwości. Dla wielu osób jest to kwestią kluczową i dlatego wybierają one domy jednorodzinne wolnostojące.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Przede wszystkim to, że każda usterka lub remont domu leży tylko i wyłącznie w gestii właściciela. Nie tylko trzeba ją samodzielnie sfinansować, ale również zorganizować. W bloku sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Większość problemów z mieszkaniem zgłasza się po prostu do spółdzielni lub do zarządcy budynku i można nie myśleć o tym, kto rozwiąże nasz problem.

Jak widać, zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje plusy i minusy. Dla jednych przeważać będą te pierwsze, a dla innych drugie. Ważne, aby dom lub mieszkanie pasowało po prostu do prowadzonego przez mieszkańców stylu życia. Wówczas na pewno będzie to odpowiedni wybór.

Leave a Comment