Jak urządzić kawalerkę?

Wydawać by się mogło, że skoro kawalerka to najmniejszy lokal w kategorii tych mieszkalnych, to również urządzenie jej nie będzie takim wielkim problemem. W końcu mały metraż wiąże się z niewielkimi wydatkami, nie ma potrzeby wybierania wielu mebli, tapet i wzorów.
Okazuje się jednak, że dla wielu osób decydujących się na kawalerkę nie lada wyzwaniem jest jej urządzenie. Jak zrobić to oryginalnie i praktycznie-tak, aby nie zagracić przestrzeni?
Na początek powinniśmy pamiętać o fakcie, że jasne kolory mogą sprawić, iż przestrzeń będzie optycznie wydawać się większa-dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli, ale aby pokój nie zionął szpitalną bielą, powinniśmy zadbać o dodatki w dopasowanych do siebie nawzajem w intensywnych kolorach. Kiedy do jasnych odcieni dodamy dobre oświetlenie-najlepiej z regulacją natężenia-zyskamy wizualnie jeszcze trochę miejsca.
Świetnym rozwiązaniem będą wielofunkcyjne meble, w stylu rozkładanego stolika czy fotela, który po rozłożeniu może stać się łóżkiem dla gościa. Szafki i półki pod sufitem również pozwolą nam zaoszczędzić miejsce, szczególnie jeśli posiadamy dużo książek czy chcemy wyeksponować cenne dla nas drobiazgi. Regały w tym przypadku również się sprawdzą.
Powinniśmy unikać zamkniętych przestrzeni, dzielenia miejsca ściankami, zasłonami czy parawanami. To może i oddzieli jedną strefę od drugiej, ale przy tym sprawi, że będziemy czuć się przytłoczeni metrażem jak w szkolnym schowku i zaciemni pomieszczenie. Jeśli jednak bardzo zależy nam na wyznaczeniu charakteru danej strefy w domu, stosujmy do tego różne stylizacje, np. odmienne odcienie tego samego koloru w poszczególnych strefach, gdyż ważne jest, by zachować jednolitość między wzorami czy strukturami podłóg.
Pamiętajmy, że w kawalerce liczy się każdy skrawek wolnej przestrzeni, dlatego warto zaopatrzyć się w skrzynie, kufry czy nawet schować niepotrzebne rzeczy do schowka w łóżku-to spowoduje, że miejsce nie będzie wydawało się zagracone. W łazience warto byłoby zainwestować w prysznic, odpowiednią zabudowę całego pomieszczenia i zaopatrzyć się w kuferki na kosmetyki, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego bałaganu, gdyż dbanie o porządek jest również niezwykle ważne. Pozbądźmy się niepotrzebnych pamiątek, ubrań lub drobiazgów. Aby mieszkanie wydawało się większe i bardziej otwarte zaopatrzmy się tylko w najważniejsze sprzęty.
W kuchni warto zadbać o w miarę możliwości duży blat kuchenny, przeszklone powierzchnie czy szafki pod sufitem. Kiedy uda nam się wygospodarować miejsce w tej sferze, warto pomyśleć o wyspie kuchennej.
Niestety w większości przypadków będziemy musieli zrezygnować z kąta jadalnianego, dlatego w dzienno-wypoczynkowej strefie domu powinien znaleźć się stolik o wysokości odpowiedniej do jedzenia.
W całym mieszkaniu pamiętajmy o odpowiednich odległościach pomiędzy meblami, gdyż gdy będą one stłoczone sprawi to wrażenie zagracenia.
Jeżeli w mieszkaniu znajduje się przedpokój, dobrze byłoby pomyśleć o szafie pełniącej funkcję garderoby i zastępstwa za półkę na buty i wieszak.

Leave a Comment