Każde mieszkanie lub dom potrzebuje dobrego ogrzewania. Dzięki niemu zima wcale nie jest straszna. Jednak często zdarza się, że systemy grzewcze są drogie w eksploatacji, dlatego dzisiaj zwraca się szczególną uwagę na efektywność instalacji już na etapie projektu budynku. Okazuje się, że doskonałym pomysłem okazać się może ogrzewanie podłogowe.
Ogrzewanie podłogowe polega na umieszczeniu pod wylewką sieci rur lub grzałek. Z tego powodu można wyróżnić dwa rodzaje takich systemów: elektryczne oraz wodne.
Pierwszy rodzaj polega przede wszystkim na położeniu specjalnej sieci kabli tworzonych z drutu oporowego. Instalacja takiego systemu jest stosunkowo tania, ponieważ nie potrzeba do tego wielu elementów. Dzięki temu prace montażowe również przebiegają szybciej, a więc koszty robocizny pracowników będą mniejsze. Niestety, wszystko to jest okupione dosyć drogą eksploatacją.
Ogrzewanie podłogowe wodne natomiast wymaga znacznie większych nakładów finansowych na etapie tworzenia instalacji, ponieważ same rury są droższe niż kable, a przy tym konieczne jest zadbanie o dodatkowe elementy, takie jak pompy i stworzenie odpowiednio wyposażonej kotłowni. Przy tym wszystkim jednak nie jest to rozwiązanie drogie w eksploatacji, dlatego system szybko się zwróci, co stanowi zupełne przeciwieństwo instalacji elektrycznych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ciepła z gruntu. Stworzenie jednak podobnych warunków jest bardzo drogie, ale znacznie zmniejsza to koszty eksploatacji.
Wylewka – ogrzewanie podłogowe
Na samej instalacji ogrzewania podłogowego nie można zamontować podłogi, dlatego konieczne będzie wykonanie wylewki. Istotne jest tutaj użycie odpowiednich materiałów, ponieważ błąd w tej kwestii sprawi, że mimo pracy „na wysokich obrotach”, system nie da wiele ciepła. Istotna jest także grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe. Uznaje się, że powinna ona wynosić co najmniej pięć centymetrów. Oczywiście, nie można przesadzać z grubością, ponieważ to również ogranicza efektywność całego systemu.
Bardzo często w budownictwie wykorzystuje się pianobeton, czyli materiał o strukturze pęcherzykowatej, która wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dodatkowo jest to tworzywo lekkie i można je wykonać na miejscu budowy. Jednak pianobeton nie powinien być wylewany na system ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Im większa porowatość materiału, tym gorsze przewodnictwo cieplne. Pianobeton jednak będzie doskonałym rozwiązaniem pod rury/kable. Instalacja będzie zabezpieczona przed wytracaniem ciepła z dołu! Dodatkowo, ten rodzaj betonu samodzielnie się wyrównuje, dlatego przy jego zastosowaniu można mieć pewność, że instalacja zostanie położona prawidłowo.
Najlepszym rozwiązaniem na zalanie systemu ogrzewania podłogowego jest wylewka anhydrytowa, która świetnie przewodzi ciepło. Można na niej osadzić również zróżnicowane podłogi wykończone. Chodzi o płytki, panele, parkiet, wykładzinę, beton podłogowy, cegłę itd.
Żeby jakiekolwiek ogrzewanie działało bardziej efektywnie, należy zadbać o odpowiednią izolację obiektu. Również w tym przypadku można wykorzystać pianobeton, ponieważ materiał ten w prosty sposób można wylać, co stanowi lepsze rozwiązanie, niż popularny styropian. Również koszty robocizny w tym przypadku są mniejsze, a właściwości termoizolacyjne wręcz doskonałe! Nie można zapominać, że pianobeton również bardzo szybko schnie, a jego cena jest przy tym bardzo atrakcyjna.
Poznaj ofertę naszego partnera na stronie https://www.pianobeton.pl/oferta/