Wymiana okien w bloku – ile kosztuje?

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas wymiany okien w bloku, jest konieczność demontażu poprzedniego systemu okien. Zawsze, gdy planujemy wymianę – musimy liczyć się także z kosztami tego zabiegu. Najczęściej firmy zajmujące się modernizacją stolarki okiennej podają koszt demontażu w stosunku zł/m2. Nieco rzadziej można się spotkać z systemem rozliczeń za pojedyncze okna. W obu przypadkach jednak cena całej usługi nie powinna wynieść więcej niż 60zł/m2 – zazwyczaj koszt ten jest nieco niższy.

Do całościowego kosztorysu należy oczywiście doliczyć również sam zakup okna. Tutaj największe znaczenie ma nasz indywidualny wybór – przede wszystkim materiał, z którego wykonane są okna. Cena stolarki okiennej, wykonanej z PCV, jest bardzo przystępna i zazwyczaj mieści się w przedziale dostępnym dla każdego. Okna drewniane o zbliżonych parametrach oznaczają najczęściej podwojony koszt inwestycji, w stosunku do okien PCV. Zdecydowanie najdroższą alternatywą będą okna wykonane z aluminium lub łączące elementy drewniane i aluminiowe.

Oprócz samego montażu i demontażu okien, a także ich zakupu, podczas wymiany musimy się przygotować na kilka dodatkowych wydatków. Będą to obróbka otworów okiennych, montaż parapetów czy malowanie nowej instalacji okiennej. O ile z dwóch ostatnich w niektórych okolicznościach możemy zrezygnować, o tyle precyzyjna obróbka otworów okiennych jest absolutną koniecznością. Konkretna kwota tej usługi jest uzależniona od konkretnej firmy podwykonawczej – zazwyczaj jednak nie będzie wyższa, niż 40 zł/m2. Bazując na wyżej wymienionym przykładzie, do 2180 złotych, należy doliczyć dodatkowe 180 zł. Sumarycznie daje to 2360 zł.

Jak zaoszczędzić podczas wymiany okien w bloku?

Skuteczność nowej instalacji okiennej, pod kątem utrzymywania ciepła wewnątrz mieszkania, jest warunkowana przede wszystkim przez jakość okien, który kupujemy. Warto zatem zadbać o to, aby wybrane przez nas okna spełniały wszelkie światowe standardy pod tym kątem. Starajmy się wybierać spośród okien klasy A, wyposażone w różne, nowoczesne rozwiązania, które proponuje branża.

Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów ogrzewania, a nasze mieszkanie jest odpowiednio dostosowane pod tym kątem – nie można również pominąć znaczenia okien. Szukajmy producentów, którzy oferują możliwość zastosowania specjalnych szkleń (pakietów szybowych) o wysokich parametrach współczynnika ciepła. Wzmocnienie włóknem szklanym jest w stanie znacznie poprawić izolację termiczną, którą zapewnia okno. Oznacza to, że ciepło nie będzie uciekać z wnętrza naszego mieszkania, a koszty ogrzewania mogą zmniejszyć się nawet kilkukrotnie. Jeśli szukamy okien, które kwalifikują się do mieszkań energooszczędnych, zwracajmy szczególną uwagę na te, których profil posiada wbudowaną specjalną wkładkę termiczną.

Sprawdź ofertę okien firmy Petecki.eu

Leave a Comment