Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas wymiany okien w bloku, jest konieczność demontażu poprzedniego systemu okien. Zawsze, gdy planujemy wymianę – musimy liczyć się także z kosztami tego zabiegu. Najczęściej firmy zajmujące się modernizacją stolarki okiennej podają koszt demontażu w stosunku zł/m2. Nieco rzadziej można się spotkać z systemem rozliczeń za pojedyncze okna. W obu przypadkach jednak cena całej usługi nie powinna wynieść więcej niż 60zł/m2 – zazwyczaj koszt ten jest nieco niższy.
Do całościowego kosztorysu należy oczywiście doliczyć również sam zakup okna. Tutaj największe znaczenie ma nasz indywidualny wybór – przede wszystkim materiał, z którego wykonane są okna. Cena stolarki okiennej, wykonanej z PCV, jest bardzo przystępna i zazwyczaj mieści się w przedziale dostępnym dla każdego. Okna drewniane o zbliżonych parametrach oznaczają najczęściej podwojony koszt inwestycji, w stosunku do okien PCV. Zdecydowanie najdroższą alternatywą będą okna wykonane z aluminium lub łączące elementy drewniane i aluminiowe.
Oprócz samego montażu i demontażu okien, a także ich zakupu, podczas wymiany musimy się przygotować na kilka dodatkowych wydatków. Będą to obróbka otworów okiennych, montaż parapetów czy malowanie nowej instalacji okiennej. O ile z dwóch ostatnich w niektórych okolicznościach możemy zrezygnować, o tyle precyzyjna obróbka otworów okiennych jest absolutną koniecznością. Konkretna kwota tej usługi jest uzależniona od konkretnej firmy podwykonawczej – zazwyczaj jednak nie będzie wyższa, niż 40 zł/m2. Bazując na wyżej wymienionym przykładzie, do 2180 złotych, należy doliczyć dodatkowe 180 zł. Sumarycznie daje to 2360 zł.
Jak zaoszczędzić podczas wymiany okien w bloku?
Skuteczność nowej instalacji okiennej, pod kątem utrzymywania ciepła wewnątrz mieszkania, jest warunkowana przede wszystkim przez jakość okien, który kupujemy. Warto zatem zadbać o to, aby wybrane przez nas okna spełniały wszelkie światowe standardy pod tym kątem. Starajmy się wybierać spośród okien klasy A, wyposażone w różne, nowoczesne rozwiązania, które proponuje branża.
Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów ogrzewania, a nasze mieszkanie jest odpowiednio dostosowane pod tym kątem – nie można również pominąć znaczenia okien. Szukajmy producentów, którzy oferują możliwość zastosowania specjalnych szkleń (pakietów szybowych) o wysokich parametrach współczynnika ciepła. Wzmocnienie włóknem szklanym jest w stanie znacznie poprawić izolację termiczną, którą zapewnia okno. Oznacza to, że ciepło nie będzie uciekać z wnętrza naszego mieszkania, a koszty ogrzewania mogą zmniejszyć się nawet kilkukrotnie. Jeśli szukamy okien, które kwalifikują się do mieszkań energooszczędnych, zwracajmy szczególną uwagę na te, których profil posiada wbudowaną specjalną wkładkę termiczną.