Korzystny wynajem nieruchomości

handing keysKażdy, kto rozpoczyna prowadzenie własnej działalności gospodarczej i zaczyna prowadzić firmę, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że potrzebuje siedziby dla swojej firmy. Gdzieś trzeba przecież świadczyć usługi i przede wszystkim przyjmować klienta. Oczywiście w niektórych branżach jest to kwestia nieistotna i można z powodzeniem prowadzić działalność z własnego domu, przez Internet. Jednakże w większości przypadków zachodzi potrzeba znalezienia takiego miejsca. Mało kogo stać jest na to, żeby móc kupić budynek lub pomieszczenia na prowadzenie firmy. Zazwyczaj decydujemy się na wynajęcie nieruchomości, która odpowiada naszym wymaganiom i tam właśnie prowadzimy swoją działalność.

Taką nieruchomość można wynająć korzystając z profesjonalnego biura obrotu nieruchomościami, takie znajduje się w każdym mieście. Warto jednak poszukać jej na własną rękę samodzielnie. Wtedy możemy uniknąć sporych kosztów, jakie generuje takie biuro. Niejednokrotnie pobiera ono bowiem prowizję, zależnie od wartości danej nieruchomości.

Najlepiej jest skupić się przede wszystkim na lokalizacji. Wszystko zależy oczywiście od branży. Salon kosmetyczny można bowiem otworzyć na większości polskich osiedli i z pewnością się on tam przyjmie. Gorzej sytuacja wygląda już w przypadku restauracji, cukierni, czy też szkoły nauki języków obcych. Wtedy lokalizacja ma bardzo duże znaczenie. Najlepiej jest zdecydować się na miejsce w pobliżu centrum miasta. Nie ma jednak sensu inwestować w samo centrum, przynajmniej na samym początku. Może się to bowiem okazać zgubne. Lepiej z czasem jest zmienić lokalizację naszej firmy. Koniecznie należy jednak pamiętać o uwidocznieniu naszej firmy, o plakatach, ulotkach i pięknej witrynie.

Poza kwestią lokalizacji, pozostaje jeszcze oczywiście sam lokal. Jest on najważniejszy. Zawsze należy wybierać lokal, który spełnia nasze wymagania i oczekiwania. Powinien być on dostosowany do charakteru działalności. Jeżeli tak nie jest, można go oczywiście wyremontować. Być może wynajmujący zdecyduje się na pokrycie przynajmniej części wydatków związanych z dostosowaniem lokalu do potrzeb firmy. W szczególności ważna jest ta kwestia w przypadku restauracji i salonów fryzjerskich, gdzie remonty mogą być wyjątkowo kosztowne i czasochłonne.

Bardzo ważne jest, żeby opracować z wynajmującym odpowiednie warunki umowy. Nie można pozwolić sobie na nie czytanie umowy, ponieważ mogą się tam kryć różnego rodzaju dodatkowe koszty, które spowodują, że nasze wydatki znacznie wzrosną. Jeżeli nie mamy pewności co do zapisów naszej umowy, najlepiej jest tę kwestię z kimś skonsultować, na przykład ze znajomym prawnikiem. Najlepiej jest być bardzo ostrożnym. Taka umowę podpisuje się przecież przynajmniej an rok czasu.

Dobrze jest ustalić z właścicielem nieruchomości, jakiego rodzaju zmiany możemy wprowadzać w pomieszczeniach. Może się bowiem okazać, że nie życzy on sobie przebudowy lub remontu, na których nam zależy. Niekiedy właściciele wymagają, aby oddać lokal w takim stanie, w jakim się go otrzymało, a to oznacza konieczność przeprowadzenia kolejnego remontu.

Leave a Comment