Przewaga domu nad mieszkaniem

Wielu młodych ludzi, którzy planują założenie swojej własnej nowej rodziny, marzy o tym, aby mieć swoje własne gniazdo. W szczególności dotyczy to osób, które decydują się na to, żeby mieć dzieci i potrzebują do tego warunków. Oczywiście nie jest to proste. Najczęściej młodzi decydują się więc na zakup mieszkania na kredyt, który poręczają im rodzice. Niekiedy to nawet rodzice biorą kredyt na zakup takiego mieszkania, aby odciążyć nieco swoje dzieci.

Jeszcze do niedawna wszystkie młode osoby decydowały się na zakup mieszkania, najlepiej bloku w samym centrum miasta. Zależało im bowiem na tym, żeby jak najbliżej mieć do pracy, a także do sklepów. Często takie mieszkania są bardzo drogie, w szczególności w większych miastach. Dzisiaj ta tendencja powoli się zmienia. Coraz więcej osób dostrzega bowiem, że niekiedy za te same pieniądze można wybudować własny dom. Ceny za metr bieżący mieszkań, w szczególności tych nowych są zatrważające. Jeżeli zaś mamy możliwość niedrogo zakupić działkę pod miastem, lub jeszcze lepiej otrzymujemy taką od rodziców, nie powinniśmy się nawet zastanawiać nad tą kwestią. Jest to oczywiście ogromne przedsięwzięcie, ale warte jest ono czasu i poświęcenia. Jeżeli zaś nie chcemy czekać na to, aż nasz dom się wybuduje, a następnie, aż będziemy w stanie go wykończyć, można zawsze zdecydować się na zakup domu gotowego. Może być to naturalnie dom z drugiej ręki, czyli kupiony od kogoś, kto już w nim mieszkał. Coraz więcej deweloperów decyduje się jednak na wykupienie większych działek budowlanych i wybudowanie całego osiedla domków mieszkaniowych. W takim wypadku należy koniecznie bardzo dokładnie sprawdzać jakość wykonania i materiały, z jakich budowany jest dom. Najlepiej jest zdać się na dewelopera, który ma nieposzlakowaną opinię i wybudował już wiele takich osiedli mieszkaniowych. Wtedy możemy mieć pewność, że dom zostanie dobrze wybudowany.

Oczywiście przyjemniej jest zostać architektem własnego domu, jednak coraz więcej osób decyduje się na opcję dewelopera, a samodzielnie jedynie urządza swój dom. Można wtedy decydować się na taki styl, jaki się preferuje.

Jakie są największe zalety domów jednorodzinnych? Przede wszystkim – brak najbliższych sąsiadów. Nie musimy obawiać się, że ktokolwiek nas słyszy, lub denerwować, że sąsiad zbyt głośno puszcza codziennie muzykę. Poza tym, każdy dom jest dużo bardziej przestrzenny, niż nawet największe mieszkanie. Możemy tę przestrzeń gospodarować w dowolny dla siebie sposób. Jesteśmy jedynymi mieszkańcami, więc tylko do nas należy cała piwnica, poddasze i garaż. Nasze dzieci również mają dużo więcej przestrzeni.

Największą zaletą domu jednorodzinnego jest jednak przestrzeń dookoła tego domu. Można z powodzeniem spędzać wiele czasu na zewnątrz, co służy w szczególności najmłodszym. Można również uprawiać swój własny ogród i siać kwiaty oraz rośliny jadalne. Nikomu nie przeszkadzają także hodowane przez nas zwierzęta. Własny dom daje po prostu poczucie niesamowitej swobody. Czujemy się w nim zawsze lepiej, niż otoczeni zewsząd oknami sąsiadów, którzy interesują się naszym życiem.

Leave a Comment