Czy domy z bali t dobry pomysł na własne m?

Kiedy jedziemy gdzieś na wieś, wystarczy, że wyjedziemy dosłownie kawałeczek za miasto, od razu możemy zobaczyć zupełnie inną zabudowę. Oczywiście widzimy stare murowane domy z dawnej epoki, ale często widzimy zupełnie ekologiczną, drewnianą zabudowę, która urzeka swoim wyglądem oraz współgraniem z otaczającą naturą. Szczególnie pięknie w takim naturalnym, zwłaszcza zielonym anturażu prezentują się coraz bardziej popularne w Polsce domy z bali.

Trzeba przyznać, że popularność swoją zyskują stopniowo, ale już coraz bardziej dynamicznie. Na taki stan rzeczy składa się co najmniej kilka rzeczy. Do najważniejszych czynników należą przede wszystkim jednak estetyka oraz cena. Jak się bowiem okazuje, domy z bali to całkiem ekonomiczne podejście do budownictwa, w porównaniu z innymi domami. Gdyby tak przejrzeć cenniki firm oferujących budowę takich nieruchomości, to można łatwo zauważyć, że cena za metr kwadratowy takiego domu w stanie surowym, o łącznej powierzchni nie przekraczającej 140 metrów kwadratowych , plasuje się gdzieś w okolicach 760 złotych za metr kwadratowy. Łatwo więc policzyć, że wybudowanie takiego domu powinno nas kosztować około 110 tysięcy złotych.

Dla porównania, aby wykazać, że domy z bali to znacznie tańsze rozwiązanie niż chociażby kupowanie mieszkania w mieście, weźmy pod uwagę cenę za metr kwadratowy mieszkania w stanie surowym. W Warszawie często plasuje się na poziomie 7 tysięcy za metr kwadratowy. Za kwotę 110 tysięcy możemy więc mieć zaledwie 15 metrów kwadratowych w bloku zamiast 140 na wolnej przestrzeni, gdzieś pod lasem, w przepięknych okolicznościach przyrody.

Jak sama nazwa wskazuje, domy z bali budowane są z drewnianych bali – wielkich kawałków drewna różnego pochodzenia o okrągłym kształcie. Bale te, zanim zostaną wykorzystane do wybudowania domu oczywiście muszą przejść bardzo skomplikowane procesy suszenia. Drewno takie musi być odpowiednio wyprawione, przygotowane. Jeśli chodzi o samą budowę, to domy z bali buduje się można powiedzieć, że w ekspresowym tempie. Di tego celu należy wynająć specjalną ekipę budowlaną, która odpowiednio przygotuje wszystkie materiały i wystawi cały dom. Co do czasu, to dom jest gotowy do urządzenia w kilkanaście tygodni. Jeśli ktoś ma pieniądze i możliwości, to właściwie w ciągu jednego roku może wzbogacić się o przepiękny dom w bardzo ekologicznym wydaniu.

Warto także zaznaczyć, że domy z bali są niezwykle ekonomiczne. Oznacza to mniej więcej tyle, że bardzo dobrze izolują – zimą przed mrozem i chłodem, latem zaś – przed upałami. Nie bez kozery można je zatem spotkać w górach, czasami bardzo wysokich górach, gdzie śnieg przekracza linię okien.

Można zatem powiedzieć, że domy z bali to wybór dla tych, którzy nie chcą płacić wysokich rachunków, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą i co najważniejsze – dla tych, którzy niewielkim kosztem chcą wybudować swój dom. To naprawdę doskonały wybór, dlatego serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą na budowę takich właśnie nieruchomości. Naprawdę warto!

Comments are closed.