Jak kupić nieruchomość i nie dać się oszukać?

Coraz więcej osób marzy o kupnie własnej nieruchomości. Jest to jednak całkowicie zrozumiałe. Ludzie chcą być na swoim. Młode osoby, które do tej pory mieszkały z rodzicami, nie mają zamiaru cały czas być na ich utrzymaniu. Zależy im na samodzielności, a taką można nabyć tylko mieszkając na swoim. Oczywiście, ważny jest aspekt finansowy. Nie każdy zarabia na tyle dużo, aby odłożyć wymaganą kwotę pieniędzy. Są jednak osoby, którym się to udało lub którym ktoś pomógł (na przykład, wspomniani rodzice, którym też zależy, aby ich dzieci w końcu usamodzielniły się). W takiej sytuacji jest znacznie więcej możliwości. Nie oznacza to jednak koniec podejmowania trudnych decyzji. Bardzo dużo osób ma dylemat, jaką nieruchomość kupić i które mieszkanie będzie najbardziej odpowiednie. Dużo ludzi po prostu obawia się nieuczciwych sprzedawców. Słusznie, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo dużo osób chce wzbogacić się kosztem innych i trzeba na wszystko uważać. Jak zatem podejść do kupowania własnego pierwszego mieszkania?
Pierwszą czynnością, która musi zostać podjęta, jest sprawdzenie danego dewelopera. Zazwyczaj kupno od takiej właśnie osoby czy firmy jest najbardziej sprawdzoną opcją. Nie każdy jednak deweloper jest naprawdę dobry i uczciwy. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ w innym razie można spotkać się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Generalnie, w dzisiejszych czasach nie jest trudno dokładnie „prześwietlić” daną osobę czy firmę. Jest bardzo wiele for internetowych, które oferują taką właśnie możliwość. Jeśli dobrze poszukacie, to na pewno znajdziecie mnóstwo komentarzy dotyczących konkretnej osoby czy instytucji. Nie bagatelizujcie tej kwestii. Lepiej poświęcić te kilkadziesiąt minut na znalezienie informacji o danym deweloperze, niż potem pluć sobie w brodę, że się czegoś do końca nie dopilnowało.
To jednak nie wszystko. W dalszej kolejności warto udać się do osoby, która zna się na budownictwie. Najlepiej, gdyby to był ktoś z rodziny. Dzięki temu, najmniej wykosztujecie się za taką pomoc. O co jednak chodzi? Warto na oglądanie nieruchomości iść z kimś, kto dokładnie się na tym zna. Osoby, które nie mają w tej dziedzinie wystarczająco dużo wiedzy nie do końca potrafią realnie ocenić czy wszystko jest w jak najlepszym porządku. Czasami zaś w danym mieszkaniu mogą być skrzętnie ukryte wady. Osoba, która zna się na budownictwie będzie miała zdecydowanie większe szanse na nie natrafić. To zaś znakomita okazja, aby zbić cenę albo w ogóle wycofać się z danej transakcji. Niektóre uszczerbki mogą być bowiem na tyle poważne, że nie da się w nich mieszkać. Niektóre są minimalne, ale to okazja, aby z kolei wynegocjować lepsze warunki. Jeśli nie macie wśród znajomych czy w rodzinie nikogo takiego, to powinniście skorzystać z pomocy profesjonalisty. Nie warto iść oglądać nieruchomość samemu, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy. Osoby sprzedające szybko to wyczują i mogą to wykorzystać na różny sposób.
Trzeba też współpracować z adwokatem. Wszystkie osoby, które zdecydowały się nabyć nieruchomość muszą zdawać sobie sprawę, że będą musiały podpisać konkretną umowę nabycia danego mieszkania. Warto, aby zobaczył ją prawnik, który dobrze się na tym zna. Wszystko po to, aby wyłapał wszelkie niedogodności czy pomyłki. Czasami wynikają one po prostu z ludzkiego, niezamierzonego błędu. Nie zawsze jest tak, że ktoś celowo pomylił się. Warto jednak mieć przy sobie prawnika, dla którego znalezienie takich niekorzystnych punktów nie będzie stanowiło zbyt wielkiego problemu. W niektórych przypadkach umowy są zaś celowo źle skonstruowane. Wszystko po to, aby klient był na nich stratny. W tej sytuacji wykwalifikowany prawnik też na pewno bardzo przyda się. Wy jednak również musicie bardzo dokładnie przeczytać umowę. Adwokaci mogą do końca nie wiedzieć, na co konkretnie umawialiście się z osobą, która sprzedaje daną nieruchomość. W związku z tym, również musicie przeczytać całość od deski do deski, aby wyłapać ewentualne rozbieżności w stosunku do wcześniejszych ustaleń.

Leave a Comment