Osiedla domków jednorodzinnych – niby dom a trochę jak mieszkanie

house-304199_1280Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach w branży nieruchomości, możemy mieć wszystko czego tylko chcemy. Każdy może przecież w kilka dni kupić dom, mieszkanie czy działkę pod budowę domu. Jeśli znajdzie się odpowiednią ofertę to całe załatwienie formalności ze zmianą właściciela nieruchomości potrwa maksymalnie około trzech dni. Dzisiaj w kupnie nieruchomości nie ma żadnych ograniczeń, a znalezienie interesującej Was nieruchomości należy do zadań tak prostych jak kupienie sobie w sklepie zegarka czy innego rodzaju biżuterii. Wystarczy jedynie dobrze poszukać tego, czego chcecie i o czym marzycie. I tutaj pojawia się czasami spory problem jeśli chodzi o małżeństwa i ich różne oczekiwania. Bo czasem zdarza się tak, że jedno z małżonków pochodzi z miasta a drugie z mniejszej miejscowości bądź małego miasteczka na prowincji. Kiedy jedno z małżonków wychowało się na przykład w wielorodzinnym domu a drugie w mieszkaniu w mieście. Jako, że zawsze ciągnie wilka do lasu zaczyna się wtedy prawdziwa górka. Oczywiście, nie jest powiedziane, że oboje nie marzą o tym samym. Ale natury w tej kwestii się nie oszuka. Dlatego deweloperzy i specjaliści od architektury mieszkaniowej wymyśli idealne połączenie domu jednorodzinnego z mieszkaniem w blokach czy na osiedlu.
Mowa oczywiście o osiedlu domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą jak takie osiedla wyglądają. Zazwyczaj jest to kilka rzędów po kilka niewielkich domków połączonych ze sobą w szereg. Domki są jeden przy drugim, a ich powierzchnie użytkowe nie przekraczają zazwyczaj stu osiemdziesięciu metrów kwadratowych na parterze i piętrze a czasem poddaszu. Pod względem estetycznym wcale nie wygląda to za pięknie. Jest ciasno, domy połączone są ze sobą, przez co przestrzeń przed domem jest nadzwyczajnie ciasna i mała. Co więcej, nie każdy kto mieszka w takiej szeregówce będzie czuł się dobrze ze świadomością, że sąsiad może mu zaglądać przez okna do domu. Domki szeregowe mają oczywiście, tak jak normalne wolnostojące, garaże i ogródki przed domem. Ale wszystko sprawia wrażenie, jakby było dosłownie ściśnięte.
To tyle z minusów, ale spójrzcie na to ile plusów jest takich właśnie osiedli. Przede wszystkim jest to osiedle, dzięki czemu bardzo fajnie się mieszka i jest komu powiedzieć dzień dobry. Na każdym osiedlu mieszkają zazwyczaj rodzice z dziećmi więc i dla dzieci jest to frajda, że mogą się wychowywać wokół swoich rówieśników. Poza tym, co bardzo ważne, miłośnicy mieszkania w domu będą się czuli dokładnie tak jak w jednorodzinnym domku, a miłośnicy życia w mieście i w mieszkania w mieszkaniu też będą czuli to, co będą chcieli czuć. Co więcej, takie osiedla to zawsze enklawy spokoju budowane na obrzeżach dużych miast, ale za to na tyle blisko ich centrów, że wystarczy kilka minut komunikacją miejską bądź samochodem, żeby znaleźć się w centrum miasta. Zatem chyba warto rozważyć możliwość zamieszkania w takiej właśnie nieruchomości.
Ceny domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej nie będą się za bardzo różnić od ceny domów wolnostojących ani również od ceny mieszkań na nowoczesnych osiedlach. Tak naprawdę to rynek mieszkaniowy jest dzisiaj bardzo drogi a nieruchomości kosztują bardzo dużo pieniędzy. Wobec tego zakup domu powinno się przemyśleć kilkukrotnie. Należy przede wszystkim dobrze zastanowić się nad tym, gdzie i jak chce się mieszkać. Wiadomo, że nowy dom czy nowe mieszkanie, zwłaszcza od dewelopera, kupuje się raz na całe życie. Dlatego tym bardziej jest do decyzja, którą powinno się przemyśleć dokładnie i pod każdym względem.

Leave a Comment