Sprzedajesz działkę – możesz zapłacić podatek

Nasza posiadłość – dom lub coś innego zajmuje określony skrawek terenu. Jakąś przestrzeń, inaczej mówiąc działkę. A na niej nasz warsztat, ogródek, domek lub co innego. Ale czasem przychodzi taki moment, że się wyprowadzamy lub coś zmieniamy. I chcemy sprzedać naszą działkę. Nasza działka przejdzie wtedy w inne ręce. A my otrzymamy za to pewną kwotę pieniędzy. Ale uwaga – przyjdzie nam zapłacić podatek od sprzedaży działki. Ale czy zawsze?

Jeżeli sprzedajemy naszą działkę, a nie upłynęło pięć lat, od momentu kiedy ją zakupiliśmy to niestety. Przyjdzie nam zapłacić podatek od sprzedaży działki. Czas ten liczy się od końca roku, w którym została ona zakupiona. Żeby było jaśniej – wyobraźmy sobie, że nabyliśmy działkę w roku 2005. Taką działkę można sprzedać od 1 stycznia 2011 roku. Natomiast jeśli kupiliśmy ją w roku 2009 – to bez ponoszenia kosztów będziemy mogli ją sprzedać w dniu 1 stycznia 2015 roku. Natomiast jeśli zakupiliśmy działkę w roku 2010 lub później i chcemy ją sprzedać, to trudno. Zapłacimy podatek od sprzedaży działki.

Osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Rzeczpospolitej Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich przychodów. A więc dotyczy to przychodów pochodzących nie tylko z pracy lub działalności gospodarczej, ale również z nieruchomości. Dotyczy to nieruchomości położonych na terenie kraju, jak również ich sprzedaży.

To trochę nieprzyjemna wizja. Czekać pięć lat ponieważ w innym przypadku zapłacimy podatek od sprzedaży działki. To nas przecież unieruchamia. Ale na szczęście nie jest aż tak źle. Otóż od tego podatku przysługują nam zwolnienia. Aby skorzystać ze zwolnienia z tego podatku należy, w ciągu dwóch lat od dnia dokonania transakcji, wydać pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. A co należy rozumieć pod pojęciem cele mieszkaniowe? Chodzi o kupno mieszkania, budowę domu, remont generalny, itp. Przy czym uwaga – jeżeli wydamy na to tylko część pieniędzy, to zwolnieniem objęta jest tylko ta część. Warto o tym pamiętać. A ponadto jeśli chcemy być zwolnieni z obowiązku płacenia podatku, to musimy w ciągu 14 dni od daty sprzedaży nieruchomości, zawiadomić urząd skarbowy o zamiarze wydania pieniędzy. Oczywiście chodzi tu o pieniądze ze sprzedaży i przeznaczone na cel mieszkaniowy. Jeśli nie zawiadomimy to niestety, może się okazać, że będziemy musieli zapłacić podatek od sprzedaży działki.

A jeśli już przyjdzie nam zapłacić podatek od sprzedaży działki, to ile właściwie będziemy musieli odprowadzić do budżetu państwa? Podatek PIT od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 procent przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Kwota ta jest pomniejszona o koszty uzyskania tego przychodu. Dotyczy to wybudowania lub sprzedania nieruchomości. Wszystko musi zostać odpowiednio udokumentowane.

Zakup działki, sprzedaż, budowanie na niej i generalnie zarządzanie ją. Oraz jej modyfikowanie. To wszystko może się wiązać z dodatkowymi opłatami w postaci podatków, koncesji, zezwoleń itp. Dobrze jest orientować się w przepisach prawnych przed podjęciem decyzji dotyczących wszelkich zmian.

Comments are closed.