Na jakie kłopoty możemy napotkać wynajmując komuś lokal?

Wszystkie wskaźniki gospodarcze wskazują, że Polska to kraj, który się dość szybko rozwija. Może wielu ludzi z tego powodu przeciera oczy, ponieważ ich zarobki pozostają cały czas na niskim poziomie i absolutnie nie idą w górę. Mimo tego w naszym kraju powstaje coraz więcej budynków i różnego rodzaju lokali. Przy tym drugim typie budownictwa chcielibyśmy się na chwilę zatrzymać. W końcu w polskich miastach jest ich naprawdę dużo. Ich właściciele często podejmują się otworzenia własnego biznesu, który docelowo ma im przynieść bardzo duże profity. Są też jednak osoby, które decydują się wynajmować lokal. Zakładają oni, że dzięki temu będą mieć stabilny dochód pasywny otrzymywany raz na miesiąc. W zależności od lokalizacji danego lokalu można zarabiać na tym całkiem sensowne pieniądze. Nie oznacza to jednak, że ta forma jest tylko i wyłącznie usłana różami. Trzeba też podkreślić, że wynajem lokalu – poza oczywistymi plusami – ma też sporo minusów. Jakich? O tym postanowiliśmy Wam napisać w poniższym wpisie.

Oczywiście najbardziej istotną kwestią jest osoba, której wynajmuje się dany lokal. Jeśli jest ona odpowiedzialna, to raczej nie będzie w tej kwestii kłopotów. Wówczas powinna ona rzetelnie płacić czynsz i nie zalegać z przestrzeganiem terminów zawartych w umowie. Coraz jednak częściej słyszy się o sytuacjach, w których osoby wynajmujące lokal po prostu nie płacą sumiennie. To rzecz jasna generuje sporo kłopotów. W końcu nikt nie lubi się upominać o swoje należne pieniądze. Jest też jednak inna ważna kwestia. Jeśli ta sytuacja stale się powtarza, to naraża to właściciela danego lokalu na kłopoty ze zdrowiem. Czasami bowiem trudno jest wyegzekwować należną gotówkę. W umowie powinno być zatem jasno napisane, do kiedy czynsz za dany miesiąc powinien wpłynąć na konto właściciela. Wtedy być może ten kłopot z niezbyt uczciwymi i odpowiedzialnymi najemcami będzie w miarę optymalnie rozwiązany. Zbyt duża pobłażliwość w tej kwestii na pewno nie będzie prowadziła do niczego dobrego.

Są też niestety inne okoliczności, które generują kłopoty w sytuacji wynajmowania lokalu. Dużo zależy od jego przeznaczenia. Jeśli bowiem nasz lokal stanie się barem czy generalnie miejscem, gdzie sprzedaje się alkohol, to z tego tytułu można napotkać na inne problemy. Jakie? Choćby częste burdy w danym lokalu, co rzecz jasna może prowadzić do jego niszczenia. Właściciele takich lokali często narzekają na takie właśnie sytuacje. Sporo w tej kwestii zależy od osoby prowadzącej bar. Jeśli jednak nie zadba ona o odpowiednią ochronę, to takie kłopoty mogą być na porządku dziennym. Warto też dodać, że lokal w centrum miasta to nie tylko same plusy. Oczywiście za taką miejscówkę można wziąć o wiele więcej pieniędzy, ale jest on narażony na inne niekorzystne sytuacje, jak choćby wybijanie szyb. Teoretycznie taką sprawę powinien załatwić sprawnie działający monitoring, ale w niektórych przypadkach to urządzenie nie wykrywa dokładnie wandali, którzy postanowili się zabawić czyimś kosztem.

 

Leave a Comment