Zachwycające swoim stylem

building-500337_1280Czy nie zdarzyło Ci się przechadzać się po ulicy, na której dominującym elementem było dawne budownictwo? Ulica, na której przeważały dawne budowle, z XIX wieku, urzekające swoim stylem i charakterem. Secesyjne kamienice, wille i pałace. Rewelacyjne budowle zachwycające swoim stylem i pięknem. Co więcej ulice, w których znajdują się owe budowle mają inny charakter. Przede wszystkim one mają charakter. Takie miejsce to swoista podróż do przeszłości.

Kamienice – to budynki mieszkalne, wielokondygnacyjne. W nich ludzie mieszkają jeden nad drugim. Różnią się one od współczesnych bloków. Przede wszystkim z uwagi na styl. Styl ten jest widoczny tak na zewnątrz, jak również wewnątrz. To zresztą widać. Część zewnętrzną widać od ulicy. Kamienice są przeróżne. Ale mają charakterystyczne drzwi, okna, balkony, a także wnęki na nie. Choć obecnie można zobaczyć ciekawe zjawisko – kamienice z oknami PCV to jednak wciąż zachwycają one swoim stylem. A ich unikalna architektura może nam sporo powiedzieć o okresie, w którym je wzniesiono.

To co wyróżnia kamienice to między innymi kształt dachu. A te są przeróżne. Niektóre mają płaskie dachy, inne spiczaste, a jeszcze inne półokrągłe. Warto wspomnieć, że płaskie dachy są rzadkością w przypadku kamienic. Poza tym mają one bardzo dużo elementów ozdobnych. Ale nie tylko to. Wyobraźmy sobie taką budowlę – idąc dolną częścią idziemy pod jakby dachem. Oczywiście w tej części znajdują się stylowe słupy lub kolumny podtrzymujące całą konstrukcję. W ten sposób obserwujemy ciekawy efekt. Dolna część jest jakby wsunięta. I to celowo z uwagi na walory estetyczne. Ale na tym wcale nie koniec elementów ozdobnych.

Kamienice zdumiewają bogactwem form i kształtów. Wyobraźmy sobie teraz następującą budowlę, a dokładniej część górną. Najwyższe piętro – tam okno, ale ściany i dach są ciekawe. Widać wyraźnie coś na kształt kolumn przebiegających przez ściany, mające na celu stanowić jakby podporę. A na szczycie tych kolumn widać posążki lwów, kotów lub jeszcze innych zwierząt. A od ściany odchodzą półokrągłe elementy, które łączą się z częścią znajdującą się poniżej.

Omówiliśmy części zewnętrzne. A teraz pomówmy o elementach wewnątrz kamienic. Albowiem one również są godne uwagi. We współczesnych blokach możemy dostrzec surowość i funkcjonalność. W kamienicach dostrzeżemy funkcjonalność, ale dostrzeżemy też styl. A pierwsze co nam się rzuci w oczy to drzwi – stylowe, mające ciekawy kształt, bogato zdobione. A po wejściu zwrócimy uwagę na schody oraz balustrady. Te również będą stylowe, charakterystyczne. Na pewno nie raz widzieliście. Poza tym możemy spotkać się z jeszcze innymi elementami architektonicznymi. Na przykład takie jakby wnęki, w których znajdują się drzwi do mieszkania. Ponieważ kamienice to dawne budowle możemy w nich dostrzec wiele oryginalnych rozwiązań architektonicznych.

Kamienice mogą mieć ciekawą wartość dla ludzi których interesuje historia, architektura, budownictwo. Kamienice mają charakter. I mogą sprawić, że dane miejsce będzie miało swój unikalny styl oraz charakter.

Leave a Comment