Bez względu na to czy chcemy mieszkać, czy prowadzić działalność gospodarczą, czy potrzebny nam jest dach nad głową, czy też miejsce do prowadzenia interesów potrzebny nam jest lokal. Lokale są przeróżne. Są lokale typowo mieszkalne, są lokale użytkowe, lokale komercyjne itp. Ale zarówno nam, jak i innym ludziom głowę często zaprząta podobny problem – gdzie znaleźć lokal do wynajęcia.
Jeżeli chcemy wynajmować lokal do warto wcześniej wyjaśnić parę spraw. Może to drobne sprawy, ale ułatwią nam życie. Więc tak, kto to jest najemca? Najemca to ktoś kto wynajmuje lokal od właściciela. I płaci za to określoną, umówioną i uzgodnioną kwotę pieniędzy. A kim jest wynajmujący? To właściciel, który udostępnia lokal do wynajęcia za określoną kwotę pieniędzy.
A gdzie można znaleźć lokal do wynajęcia? W dzisiejszych czasach nie jest trudno znaleźć takich. Pełno ogłoszeń jest w internecie, między innymi na popularnym portalu OLX. Ale nie tylko tam. Ponadto na słupach, w biurach nieruchomości, itp. Często widnieją ogłoszenia zawierające napis lokal do wynajęcia. Znajdziemy tam często szczegółowe informacje, dzięki którym dowiemy się co interesujący nas lokal do wynajęcia zawiera. Liczba pomieszczeń, wyposażenie, wystrój itp. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą wynajmu zostaniemy poproszeni o obejrzenie lokalu. Kiedy stwierdzimy, że on nam odpowiada, podpiszemy stosowną umowę. I staniemy się najemcami. A na jak długo? To również ustalimy z wynajmującym.
Lokal do wynajęcia może być również źródłem zysków. Jeżeli to my wynajmujemy lokal komuś. Zależnie od tego jakie powierzchnie posiadamy. Czy to lokal w celach mieszkalnych czy użytkowych. I jaką on przestrzeń obejmuje. Związane jest to z liczbą ludzi, która może w nim przebywać. Od przestrzeni zależy również co może się w nim znajdować. Ale kiedy przeznaczamy jakiś lokal do wynajęcia to musimy to zgłosić do urzędu skarbowego. Niestety, na terenie Rzeczpospolitej Polski płacimy podatki od wszystkich dochodów. A przecież lokal do wynajęcia również przynosi nam pewne dochody. Choć zdarza się w Polsce wynajmowanie lokalu na czarno, to jednak naraża nas to na niemałe niebezpieczeństwo. A do kiedy mamy czas? Aby wszystko było zrozumiałe spróbujmy to wytłumaczyć posługując się konkretnym przykładem. Jeżeli lokal został wynajęty w marcu i najemca zapłacił za marzec. W takim przypadku musimy ten fakt zgłosić do 20 kwietnia.
Jeżeli wynajmujemy komuś lokal to musimy koniecznie zgłosić ten fakt do US. A co jeśli tego nie zrobimy? Cóż, urząd określi ile mamy zapłacić zaległego podatku. Z odsetkami rzecz jasna. A ponadto grożą nam kary określone w Kodeksie karnym skarbowym.
A teraz trochę o wynajmowaniu samego lokalu. Co nam wolno, a czego nam nie wolno. Jeśli jesteśmy najemcami to nie wolno nam podnajmować naszego lokalu. Za to grozi wypowiedzenie umowy najmu. Umowa najmu może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony. Wynajmujący musi utrzymać lokal w stanie należytym oraz dokonywać napraw lokalu. Czyli jak już znajdziemy dogodny lokal do wynajęcia to musimy o niego jeszcze dbać.