Obiekty mające znaczenie komercyjne

Nieruchomości – jest ich pełno. Budynki to miejsca w których wszystko się dzieje. Zapewniają one dach nad głową, dają schronienie, ale nie tylko. Przecież budynki to nie tylko obiekty mieszkalne. W nich znajdują się nie tylko domy. Znajdują się w nich również firmy prywatne. Nieruchomości, które mają służyć prowadzeniu działalności gospodarczej to nieruchomości komercyjne. Nie służą one celom mieszkalnym. Nieruchomości komercyjne to nie są miejsca, w których my mieszkamy. Tylko prowadzimy interesy.

Przemierzając ulice naszych miast natknęliśmy się nieraz na centra handlowe lub biurowce. Na pewno nie raz odwiedzaliśmy centra handlowe w celu nabycia różnych towarów. Są to typowe nieruchomości komercyjne. My tam kupujemy towary, które później wykorzystujemy do innych celów. Pomagają one zwiększyć komfort mieszkania w naszych nieruchomościach, służących jak najbardziej celom mieszkalnym. Ale nieruchomości komercyjne to również biurowce, hale magazynowe i niektóre budynki użyteczności publicznej. Mijałeś lotnisko albo kino? A może korzystałeś z któregoś z nich? Jeżeli nie korzystałeś z lotniska to na pewno bywałeś w kinie. Obejrzeć film. Czy to samemu, czy ze znajomymi czy też z klasą lub jakąś grupą. Kina i wszelkie budynki użyteczności publicznej, służące krzewieniu kultury to także nieruchomości komercyjne. Naturalnie nie wszystkie. Ale jednak.

Wyjaśnienie tego czym nieruchomości komercyjne są jest istotne, choć wcale nie takie proste. Trzeba pamiętać, że w prawodawstwie polskim nie jest zdefiniowane czym nieruchomości komercyjne są. A to trochę utrudnia sprawę. Może być źródłem niejasności. Cóż, nie od dziś wiadomo, że wiele ustaw należałoby zmienić.

Nieruchomości komercyjne mogą być przedmiotem umowy najmu. Oznacza to ni mniej ni więcej, że możemy je wynajmować innym osobom, jak również my sami możemy takie wynajmować. Wyobraźmy sobie, że potrzebujemy hali magazynowej. Więc pytanie czy mamy taką budować od zera? Możemy, ale to są koszta i nie wiemy, czy nie przyjdzie nam się przeprowadzać. To samo z magazynami handlowymi. Albo inaczej. Jeżeli chcemy prowadzić jakąkolwiek działalność gospodarczą to potrzebny nam lokal. Jeżeli nie posiadamy własnego to możemy wynajmować nieruchomości komercyjne. W liczbie sztuk jeden lub więcej.

Kupić czy wynajmować? O to nierzadko jest pytanie. Zdarza się, że jeśli chcemy kupić jakiś lokal użytkowy to kosztuje on np. 800 000 zł. Natomiast kiedy chcemy go wynająć, to musimy płacić miesięcznie 4800 zł. Rocznie to wychodzi 576 000 zł. A więc taniej. Osobną sprawą jest to, że to my możemy mieć w posiadaniu nieruchomości komercyjne. I wynajmować je przedsiębiorcom za stosowną opłatą. Nieruchomości komercyjne mogą być wykorzystywane w takich celach.

Czasem chcemy mieć dom, a czasem prowadzić firmę. Raz chcemy wynajmować sami, a innym razem chcemy, żeby to od nas wynajmowano. Raz ktoś zarabia na nas, ale umożliwia nam prowadzenie własnej działalności, innym razem to my zarabiamy na kimś. Nieruchomości komercyjne – choć nazwa niezdefiniowana w polskim prawodawstwie, jedno jest pewne – służą one celom zarobkowym.

Comments are closed.