Nowocześnie, ekologicznie, oszczędnie

house-159106_1280Dom to schronienie. Ale dom to również funkcjonalność oraz wydatek. Plusem domu jest fakt, że o ile jest to dom jednorodzinny możemy go modyfikować po swojemu. W istocie – mamy tutaj pole do popisu. W zależności od warunków oraz naszej fantazji, możemy dokonać wielu ciekawych rzeczy. Rzeczy mających znaczenie tak estetyczne, jak również praktyczne i funkcjonalne. A jeżeli czujemy się również ekologami to możemy dokonać wielu ciekawych zmian.

Na dachu naszego mieszkania możemy zainstalować sobie systemy słoneczne. Są to zestawy aparatury służącej do gromadzenia energii wprost ze słońca. Słońce – nasza gwiazda macierzysta od lat daje życie na naszej planecie. A teraz jeszcze może wprawiać w ruch nasze domowe sprzęty. I sprawiać, ze będzie nam cieplej. Ale do rzeczy. Ustawiamy na dachu odpowiednia aparaturę. Mogą to być kolektory słoneczne, a mogą to być ogniwa fotowoltaiczne. W obu przypadkach chodzi o gromadzenie i konwertowanie energii pochodzącej ze Słońca. Warto w tym miejscu wspomnieć, że słońce może nam dostarczać tak energię elektryczną, jak również cieplną. I ta energia może być magazynowana. Innymi słowy zgromadzimy energię, która będzie ogrzewać nasze mieszkanie.

Zainstalowanie systemów słonecznych na dachu naszego mieszkania ma wiele zalet. Przede wszystkim nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. A po drugie mamy dodatkowe źródło energii. Systemy słoneczne możemy podłączyć do normalnej sieci energetycznej. Systemy te posiadają odpowiedni przełącznik, który umożliwia czerpanie energii z sieci głównej, jeśli zajdzie taka potrzeba. To znaczy jeśli zużywamy więcej energii niż systemy słoneczne są nam w stanie jej dostarczyć.

Systemy słoneczne to również oszczędność w dłuższej perspektywie czasowej. Ich instalacja to wydatek jednorazowy. Ale na tym nie koniec udogodnień. Warto zadbać jeszcze o odpowiednią konstrukcję naszego budynku. Zwarta zabudowa spowoduje mniejsze straty energii cieplnej. Warto również zadbać o orientację względem stron świata.

Mamy już energię. A może pomyślimy trochę o architekturze? Weźmy na przykład parapety, ramy wokół okien, obudowy drzwi albo wloty i wyloty rynny. Ktoś powie – a co w tym nadzwyczajnego. Dobre pytanie. Normalnie nic nadzwyczajnego. Ale przy odrobinie pomysłowości sprawa może wyglądać zupełnie inaczej. Parapety oraz części wokół okna mogą mieć przeróżne kształty. Kształty ozdobne, mające znaczenie estetyczne. To może mieć szczególnie zastosowanie w przypadku współczesnego budownictwa. Budownictwa, które często jest mało stylowe, za to funkcjonalne. A tak możemy zainwestować w rozmaite kosze zlewowe, a ponadto wieżyczki, szpice, wentylacje oraz wiele innych elementów ozdobnych.

Zbiorniki zlewowe umieszczane są w górnych częściach naszych budynków, u wlotów rynny. Mają one różnorodny kształty. W istocie ich znaczenie jest ozdobne. One nie mają jako takiego znaczenia funkcjonalnego. Co nie oznacza, że są niefunkcjonalne.

Tak więc możemy mieć dom, który będzie zarówno funkcjonalny, jak również estetyczny. Trochę zainwestujemy, ale zaoszczędzimy na energii, a zyskamy na funkcjonalności i estetyce. Polecamy się rozejrzeć.

Leave a Comment