Nieruchomości kupować przez biuro czy od właściciela?

podatki1Jeżeli planujecie zakupić jakąś nieruchomość z rynku wtórnego to na pewno zastanawiacie się czy kupować ją bezpośrednio od właściciela czy też może skorzystać z usługi biura nieruchomości. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy a wszystko zależy od tego, na ile jesteście odważni, ponieważ kupno bezpośrednio od właściciela wiąże się niekiedy z ryzykiem. Jeśli jednak już korzystać z biura nieruchomości to na pewno takiego, które w ramach prowizji płaconej od zakupu oferuje pełną pomoc i opiekę prawną nad całym przebiegiem transakcji zmiany właściciela nieruchomości. Co więcej, warto jest zapytać dokładnie w biurze nieruchomości, jaki jest zakres obsługi przez nie zakupu nieruchomości i ile wszystko będzie Was realnie kosztować. Realnie, ponieważ kwota prowizji wyrażona w procentach zazwyczaj podawana jest netto. Wtedy do całkowitego kosztu transakcji trzeba jeszcze dodać sobie podatek VAT.
Korzystając z biura nieruchomości nie musicie zajmować się jej szukaniem we własnym zakresie. Mówicie tylko wszystkie szczegóły związane z Waszymi oczekiwaniami a biuro samo poszuka najlepszej dla Was propozycji. Wam pozostanie jedynie zobaczenie na własne oczy kilku nieruchomości i dokonanie ewentualnego wyboru. Jednak wybrać nieruchomość z rynku wtórnego można przecież za darmo samemu. Tak się może wydawać bo w rzeczywistości nie jest to nic przyjemnego a za to coś bardzo czasochłonnego.
Samo wybranie nieruchomości to jednak dopiero połowa sukcesu. Drugą połową będzie przeprowadzenie transakcji i załatwienie formalności u notariusza. I tutaj bardzo ważne jest, jaki zakres czynności oferuje biuro nieruchomości ponieważ całą nieruchomość oraz dokumenty z nią związane muszą zostać dokładnie sprawdzone. Czy nie ciąży na nich hipoteka a także czy nie są one obciążone jakimiś wyrokami sądowymi czy komorniczymi. Wszystkich tych kwestii dopilnowuje właśnie biuro nieruchomości. Oczywiście, że nieruchomość z rynku wtórnego można kupić z powodzeniem samodzielnie. Trzeba się jednak liczyć z ryzykiem, które może wystąpić na którymś z etapów transakcji.

Leave a Comment