Kupując działkę pod budowę pamiętaj o kilku kwestiach

IMG_3164Kupno działki z zamysłem budowy na niej to oczywiście pierwszy krok do zamieszkania we własnym domu. Mowa o budowie domu rzecz jasna samodzielnej, bo przecież po to właśnie nabywa się działkę budowlaną. Bardzo ważne przy jej zakupie jest kilka kwestii, o których każdy kupujący powinien pamiętać. Zanim zdecydujecie się na cokolwiek sprawdźcie mapkę zagospodarowania terenu, czy działka, którą chcecie kupić jest w ogóle przeznaczona z planami na budowę. To znaczy, czy w mapce zagospodarowania terenu uwzględniono możliwości budowania domu na tej działce.
Po drugie, warto kupić działkę już przyłączoną do mediów i uzbrojoną. Media niezbędne do budowy to oczywiście prąd i woda. Bardzo często zdarza się, że do działki doprowadzone są przyłącza, ale nie wszystko znajduje się po tej samej stronie ulicy co Wasza działka. Wówczas nie ma żadnego problemu jeśli chodzi o wodę, bo wszelkie instalacje wodociągowe przeprowadza się pod drogą, która oddziela działkę od kurka z wodą.
Prąd to już odrębna kwestia. Dobrze, jeśli na działce jest przyłącze z prądem, ponieważ na to czeka się najdłużej. Samo podpisanie umowy z dostawcą energii to już raptem kilka tygodni, ale zrobienie przyłącza, jeśli go nie ma, może być szczególnie uciążliwe i kosztowne. Zanim jednak to wszystko sprawdzicie kupując działkę to zobaczcie wszelkie dokumenty takie jak akt własności i księga wieczysta. Przede wszystkim to działka musi być wolna od jakichkolwiek zajęć, w tym komorniczych i wpisów hipotecznych.

Leave a Comment