Domy i mieszkania sterowane aplikacją na telefonie

sterowanie-domem-smartfonemNowoczesność jest dzisiaj obecna dosłownie wszędzie. Gdzie tylko nie spojrzymy projektanci i inżynierowie prześcigają się w wymyślaniu nowoczesnych technologii mających za zadanie ułatwić nam życie. Problem robi się wtedy kiedy nowoczesna technologia chce być mądrzejsza od nas samych, co oczywiście nigdy nie nastąpi. Chodzi tylko o to, że na pewne rzeczy przestajemy mieć wpływ ponieważ wyboru dokonuje za Nas maszyna. To trochę takie science fiction, ale powoli i z czasem rzeczywiście może stać się to mocno uciążliwe. W nowe technologie idą również projektanci domów i deweloperzy, którzy je budują i sprzedają. W nowoczesność idą zarówno Ci, którzy budują dom jednorodzinny jak i Ci, którzy stawiają całe osiedla mieszkaniowe.
Mieszkania i domy jednorodzinne niekiedy zbudowane czy urządzone są wręcz kosmicznie. Na pewno ciekawa architektura i stylistyka wykończenia wnętrza może cieszyć oko nawet najbardziej wybrednego klienta. Ale to co jest prawdziwą nowoczesnością to technologie informatyczne zastosowane w domach inteligentnych, czyli takich, którymi można sterować na odległość. Można to robić albo przez komputer, albo co zdecydowanie bardziej praktyczne, przez smartfona i odpowiednią aplikację czy odpowiednie oprogramowanie.
Sterowanie domem na odległość jeszcze kilkanaście lat temu było motywem filmów fantastycznych. Dzisiaj to już rzeczywistość. Kupując dom inteligentny możecie się spodziewać, że bezpośrednio ze swojego telefonu będziecie mogli sterować światłem, ogrzewaniem czy domowym piekarnikiem. Co więcej, wszystkie polecenia, które będziecie wydawać swojemu domu czy mieszkaniu zapisują się w pamięci telefonu albo komputera czy serwera nadzorującego całe sterowanie.
Bo podstawą takiego multimedialnego domu jest oczywiście serwerownia, czyli taki domowy komputer, w którym będzie zintegrowane zarządzanie całą Waszą nieruchomością. Serwery muszą być podpięte do Internetu bo to oczywiście podstawa funkcjonowania całego połączenia danych. Poza tym, do komputera głównego czyli serwerów podpięte zostaną poszczególne kontrolery wszystkich sterowalnych elementów domu. Będą one miały postać układów scalonych, na których znajdują się dziesiątki maleńkich elementów. Cały taki układ sterowania mieszkaniem czy domem będzie oczywiście łączył się z Internetem za pomocą doskonale i bardzo mocno zaszyfrowanego połączenia. Przecież nikt nie może się podpiąć pod Wasze żaluzje czy domowy sprzęt grający.
No dobrze, to właściwie już wyjaśniliśmy zasadę działania nowoczesnego domu multimedialnego i sterowanego zdalnie. Napiszmy tylko jeszcze jak się tym domem steruje. Do każdego systemu sterowania zdalnego domem czy mieszkaniem napisane zostały odpowiednie aplikacje i programy, które umożliwiają wprawienie w ruch wszystkiego jednym kliknięciem myszką komputera czy też jednym naciśnięciem palca na ekranie telefonu. Jak już wspomnieliśmy, możemy sterować domem właśnie albo komputerem albo smartfonem. Biorąc pod uwagę popularność tego drugiego urządzenia to zdecydowanie łatwiej obsługuje się dom palcem na ekranie telefonu.
Każdy, kto kupuje dom czy mieszkanie może sobie zaprojektować sterowalność swoją nieruchomością według własnego i dowolnego uznania. Właściwie wszystko da się podłączyć do serwerowni i do programu sterującego. Zupełnie normalne jest to, że będąc setki kilometrów od domu możemy podnieść albo opuścić rolety, przejrzeć i sterować domowym monitoringiem albo zaparzyć sobie kawę w Ekspresie tuż przed powrotem do domu po długiej podróży. Sterowanie zasłonkami czy firankami to również nic nadzwyczajnego. W zasadzie to dzisiaj nawet nie robi wrażenia sterowanie klimatyzacją czy domowym ogrzewaniem, bo przecież każdy może to zrobić za pomocą swojego telefonu. Mało tego, możemy zdalnie ustawić sobie konkretną temperaturę w poszczególnych częściach domu czy mieszkania.
Takie rozwiązania i nowinki technologiczne, jak się można domyślać, kosztują naprawdę sporo pieniędzy. Dlatego stać na to tylko tych, którzy nie liczą się z pieniędzmi budując dom czy kupując mieszkanie od dewelopera. W przypadku zarówno domu i mieszkania o zdalnym nim sterowaniu trzeba myśleć już na etapie stanu surowego, a najlepiej taką decyzję mieć podjętą jeszcze przed jego wybudowaniem. W przypadku mieszkań to akurat deweloper podejmuje decyzję o tym, jak bardzo nowoczesne będą mieszkania, które będzie sprzedawał. Jeśli chodzi o mieszkania sprzedawane przez deweloperów to zdalne sterowanie posiadają jedynie te mieszkania, które oferowane są za naprawdę bardzo wysokie ceny. Ale te mieszkania na pewno są wykonane w najwyższym możliwym standardzie.
Decydując się na dom sterowany zdalnie bądź mieszkanie obsługiwane w ten sposób należy zawsze dopytywać o zabezpieczenia połączenia pomiędzy domowym komputerem sterującym a Waszym urządzeniem, z którego będziecie domem sterować. Chodzi o to, że w żadnym wypadku nie może być tak, żeby ktokolwiek obcy mógł do tego sterowania się w jakikolwiek sposób dostać. Można jednak prawie w każdym przypadku być pewnym, że rozwiązania technologiczne i nowoczesne urządzenia są w tych kwestiach w stu procentach niezawodne.

Leave a Comment