Skojarzenia, jakie wiążą się z domem z bali drewnianych są jednoznaczne: styl wiejski. Co prawda bale i klimat rustykalny we wnętrzu są kojarzone niejako naturalnie, planując tego typu dom całoroczny nie trzeba jednak podążać tylko w tym kierunku.
Nie brakuje osób, które wybierają tego typu budownictwo tylko ze względu na komfort i charakterystyczny mikroklimat panujący w takich wnętrzach. Drewno ma bowiem zdolność neutralizowania niekorzystnego pola magnetycznego wytwarzanego przez wszechobecną elektronikę. Eksperci podkreślają także energooszczędność drewnianych domów oraz ich zbawienny wpływ na zdrowie alergików.
Jeśli ktoś kieruje się tylko wyżej wymienionymi względami praktycznymi, może całkowicie porzucić akcenty rustykalne w budownictwie, zestawiając drewno z płytami gipsowo-kartonowymi i tynkiem. Wówczas drewno stanie się kompletnie niewidoczne, choć jego specyfika nie pozostanie bez wpływu na strukturę domu. Domy drewniane wyróżniają się bowiem tym, iż w czasie pierwszego roku – dwóch lat „osiadają” ze względu na pracę materiału. Projektanci muszą ten fakt uwzględniać, projektując zabudowę pełną na ścianach oraz projektując schodu. Ze względu na charakterystykę stropów, w domu z bali trudno uzyskać także bardzo nowoczesny efekt pustych przestrzeni.
Zamiast poszukiwać dodatkowych innowacji, może lepiej zatem zaakceptować naturalne piękno drewna i decydując się na taki budynek, wykorzystać możliwości korzystania z mody na wnętrza ekologiczne, naturalne i rustykalne.
Dom z bali – nie tylko rustykalnie
Źródło: www.freepedia.pl