Dach nad głową

dsc_0063_okTen przysłowiowy dach nad głową. W istocie, dach ma przede wszystkim znaczenie ochronne. Jego główne zadanie to chronić nasze głowy przed czynnikami zewnętrznymi. Przed ulewami, gradem, przed śniegiem, wiatrem. Ale ma nas chronić również przed upałem oraz gałęziami drzew. Przed naszym dachem może rosnąć wysokie drzewo, a jego gałęzie mogą zahaczać o nasz dach. Teoretycznie nic się nie powinno stać, ale w praktycy różnie może się zdarzyć. A gałęzie mogą uszkodzić lub poluzować dachówki. Poza tym dach może również mieć znaczenie estetyczne. Warto jednak dachowi trochę dopomóc. Zwłaszcza, że jest to w naszym interesie.

Różne są dachy – płaskie, spiczaste czy też półokrągłe. A na samym dachu mogą się znajdować różne elementy, które mają na celu zapewnienie mu trwałości. Pokrywy dachowe są zróżnicowane. Chodzi tutaj o ich kształt, o wygląd, o solidność, ale przede wszystkim o materiał, z którego zostały one wykonane. I tak wyróżniamy następujące pokrycia dachowe : pokrycia dachowe ceramiczne, pokrycia dachowe z blacho-dachówki, aluminiowe pokrycia dachowe, cementowe pokrycia, pokrycia bitumiczne, oraz wiele innych, nietypowych materiałów.

Ciekawym rodzajem pokrycia dachowego jest blacho-dachówka. Jak sama nazwa wskazuje jest to dachówka, która zawiera w sobie metalowe elementy. Jest ona profilowana z blachy. I to z blachy dwustronnie ocynkowanej. Taka blacha jest następnie powlekana kilkoma warstwami lakieru. Czy przez to jest ona ciężka? Szacuje się, że jeden metr kwadratowy takiego pokrycia waży około 4,7 kg, a więc mało. Wynika z tego, że blacho-dachówka jest znacznie lżejsze od tradycyjnych dachówek ceramicznych. A to należy jej zaliczyć na plus. Ale na tym nie koniec zalet blacho-dachówki.

Blacho-dachówka to rozwiązanie estetyczne i niezwykle solidne. A co ważne długowieczne. Za sprawą specjalnych lakierów, wykorzystywanych w procesie produkcyjnym jej trwałość wydłuża się w sposób znaczący. A więc pokrycie to będzie chronić nasze głowy przez wiele lat. Kolejną zaletą blacho-dachówki są jej walory estetyczne. Takie pokrycie dachowe jest eleganckie. Co można sprawdzić w internecie.

A poza tym blach może być pokryty różnymi rodzajami blachy. Blachy mogą mieć przeróżne rozmiary. Przykładowe rozmiary blachy użytej do pokrycia dachu to szerokość 670 mm i grubość 0,7 mm. Blaszane pokrycie dachu to rozwiązanie proste i skuteczne. Może nie ma szczególnych walorów estetycznych, ale jeżeli nie zależy nam na nich to możemy śmiało wybrać blachę. Blacha zapewnia solidną ochronę. A co więcej niekiedy takie pokrywy zawierają również pokrywy przeciwśniegowe. Tak więc zimą żaden żywioł nie będzie nam zagrażał. A ponadto na dachu mogą się znajdować ławy kominiarskie ocynkowane, rury wentylacje oraz wiele innych elementów.

Na rynku jest wiele rozwiązań czyniących nasz dach solidniejszym, szczelnym, a nawet ładniejszym. A więc jeśli chcemy mieć solidny dach nad głową warto się trochę rozejrzeć. Znajdziemy wiele interesujących rozwiązań renomowanych producentów. I to rozwiązań, które będą nam służyć przez lata.

Leave a Comment