Czym są domki letniskowe i do czego się jej wykorzystuje?

Każdy z nas z czasem zaczyna marzyć o małym domku gdzieś pod lasem, w którym mógłby się zaszyć chociażby na czas swojego urlopu. Takim drewnianym, doskonale współgrającym jeśli chodzi o wygląd z przyrodą, która będzie go otaczać, z wielkimi oknami, kominkiem. To o czyn tak marzymy, to oczywiście domki letniskowe. Takie małe konstrukcje przypominające do złudzenia normalne domy mieszkalne, jednak zupełnie się od nich różniące zarówno pod względem statusu prawnego jak i warunków zabudowy.

Pierwszym czynnikiem, pod jakim różnią się domki letniskowe od zwykłych domów mieszkalnych są rzeczone wcześniej warunki zabudowy. W przypadku domków letniskowych nie są tak bardzo restrykcyjne jak w przypadku tych drugich. Aby wybudować sobie taki domek na lato, nie musimy posiadać nawet w pełni uzbrojonej działki. Musimy jednak posiadać zgodę na budowę, a budowę musimy wykonać zgodnie z planem zagospodarowania przestrzeni.

Jeśli chodzi o inny aspekt prawny, to należy zauważyć, że w prawie zapisane jest, że domki letniskowe nie mogą służyć do mieszkania w nich na stałe. Można zatem pomieszkiwać sobie przez okres wakacji, można w czasie weekendów, ale nie można cały czas. Trudno powiedzieć w jaki sposób prowadzona jest ewidencja tego jak długo ktoś mieszka w swoim domku letniskowym, ale warto zauważyć, że nieprzestrzeganie tego przepisu, a właściwie zakazu skutkuje konsekwencjami prawnymi.

Z czego najczęściej budowane są domki letniskowe? Oczywiście z drewna. Mają maksymalnie współgrać z otaczającą je przyrodą. A ponieważ najczęściej budowane są gdzieś pod lasem, nad jeziorem czy w górach, to otoczenie zielonych drzew, traw tylko dodaje im uroku. Dzięki posiadaniu takiej nieruchomości, można spędzić w niej naprawdę fantastyczny czas nie płacąc za drogie hotele czy domki do wynajęcia.

Niestety nie wszędzie można wybudować domki letniskowe. Są działki, na których właściwie na sto procent nie dostaniemy pozwolenia na budowę- są to oczywiście działki istniejące w ewidencji nieruchomości jako te rolne. Odrolnienie działki jest niezwykle trudną sprawą, żeby nie powiedzieć, że wręcz niemożliwą i zwykły człowiek nie może tego właściwie osiągnąć.

Jeśli już jednak staniemy się szczęśliwymi posiadaczami takiego domku, musimy pamiętać o tym, że tak samo jak innych właścicieli nieruchomości, obowiązuje nas płacenie podatku od owej nieruchomości. Bynajmniej domki letniskowe nie zostały pominięte na liście.

Reasumując – domek letniskowy to fantastyczna sprawa na udane rodzinne wakacje gdzieś poza miastem. To doskonały sposób na wyrwanie się z niego chociażby na jeden dzień i złapanie oddechu zupełnie innym świeżym powietrzem. Taki domek, to duże wyzwanie ale też niesłychana frajda. Jeśli tylko uda się nam uporać z wszystkimi formalnościami, niewielkim kosztem można wzbogacić się bądź co bądź – w nieruchomość. Będzie można w takim – odpowiednio przygotowanym domku zamieszkać na stare lata, będzie można w nim organizować fantastyczne imprezy dla znajomych, będzie można w nim po prostu odpocząć od miasta.

Comments are closed.