Budynek gospodarczy, a prawo budowlane

clause-684504_1280Coraz więcej osób ma zamiar zwiększyć swoje posiadane posesje poprzez wybudowanie kolejnych budynków gospodarczych. Ich przeznaczenie jest bardzo różne. Niektórym może na przykład służyć jako element do przechowywania narzędzi. Generalnie wszystko zależy od danego człowieka i jego pomysłu wykorzystania tego miejsca. Trzeba jednak wiedzieć o kilku sprawach, zanim zamiary wcieli się w czyn, aby wszystko było przeprowadzone zgodnie z prawem. W końcu chyba nikt nie chce mieć na pieńku z wymiarem sprawiedliwości. Wiąże się to nie tylko ze straconym czasem oraz narażaniem zdrowia na szwank. Bardzo dużo osób w wyniku nieznajomości prawa płaci też duże kary pieniężne, co znacząco odbija się na stanie naszych portfeli. W związku z tym – jeśli planujesz budowę budynku gospodarczego na działce, to musisz wiedzieć, iż nie obejdzie się bez dopełnienia co najmniej kilku formalności.

Najważniejszą kwestią jest wielkość budynku gospodarczego. To od niej zależy czy na jego budowę trzeba będzie mieć pozwolenie czy zgłoszenie. Wiele osób pewnie myśli, że generalnie jest to wszystko jedno. Tak jednak sprawy się nie mają. To oddzielne pojęcia, które obligują nas do wykonania różnych czynności. Co trzeba zrobić najpierw? Na początek należy udać się jednak do gminy i sprawdzić czy teren działki pod budynek gospodarczy jest objęty planem miejscowym. Jeśli tak, to nie ma problemu i mamy załatwioną pierwszą kwestię. W przeciwnym jednak razie trzeba uzyskać w urzędzie gminy decyzję o warunkach zabudowy.

Jeśli nasz budynek jest obiektem wolno stojącym i parterowym, a jego powierzchnia nie będzie przekraczała 25 metrów kwadratowych, to wystarczy samo zgłoszenie! Trzeba też jednak podkreślić, że łączna liczba budynków gospodarczych, altan, a także ogrodów zimowych nie może być większa niż dwa (w odniesieniu do 500 metrów kwadratowych działki). Jak wygląda zgłoszenie budowy budynku gospodarczego? Trzeba złożyć je w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta). Należy w nim dokładnie podać rodzaj i sposób wykonywania prac, dzięki którym on powstanie. Należy mieć też ze sobą oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, a czasami także szkic budynku.

Jeśli planowany budynek ma mieć powyżej, niż 25 metrów kwadratowych, to wtedy potrzebne jest już pozwolenie na jego budowę. Trzeba wtedy kupić, lub ewentualnie zamówić projekt budowlany. Wniosek o pozwolenie na budowę także składa się w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta). Trzeba do niego dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi uzgodnieniami, a także zaświadczeniem o przynależności wskazanego projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego. W tym przypadku też trzeba przedłożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością w calach budowlanych.

Wtedy urzędnicy w ciągu około jednego, dwóch miesięcy podejmą decyzję czy udzielić pozwolenia na budowlę tego właśnie budynku gospodarczego. Warto starannie i dokładnie dopełnić tych wszystkich formalności. Wtedy szansa na otrzymanie pozwolenia na budowę będzie naprawdę bardzo spora. W innym razie wszystko może się niepotrzebnie wydłużyć.

Leave a Comment