Rynek pierwotny czy wtórny

at-home-768888_1280Wiele osób stając przed wyborem mieszkania, zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup takiego, które powstało w nowo wybudowanym bloku deweloperskim i którego będą one pierwszym właścicielem, czy też mieszkania z rynku wtórnego, które miało już swojego właściciela. Oczywiście, każda opcja ma swoje plusy i minusy. Wszystko to zależy od wielu czynników i aspektów.

Przede wszystkim, nie każde mieszkanie z drugiej ręki prezentuje się w ten sam sposób. Niektóre bowiem są bardzo zapuszczone i wymagają one gruntownego remontu. Takie mieszkanie z pewnością będzie niedrogie, ale trzeba będzie w nie wiele zainwestować. Być może koniecznością okaże się wymiana instalacji, co zajmuje sporo czasu i jest kosztowne. Można też trafić na mieszkanie, które niedawno było remontowane i w dodatku jego styl odpowiada bardzo naszemu. Niekiedy takie mieszkania nie wymagają nawet remontu, poza odmalowaniem kilku ścian. Jest to idealna sytuacja dla osób, którym zależy na czasie i które chcą mieszkać w miejscu urządzonym.

Coraz więcej osób poszukuje jednak mieszkania z rynku deweloperskiego. Chcą mieszkania nowego, ponieważ pragną samodzielnie je urządzić według własnych upodobań i gustów. Często już na etapie projektowania przed dewelopera całego bloku istnieje możliwość wprowadzenia własnych poprawek i dostosowania mieszkania do własnych wymagań. Wiele osób decyduje się na przykład na wyburzenie ścianki lub postawienie jej w zupełnie innym miejscu. Niektórzy rezygnują z aneksów, inni zaś wolą aneks kuchenny w salonie i dodatkowe pomieszczenie na sypialnię lub garderobę.

Poza tym, nowe mieszkania znajdują się na nowych osiedlach. Deweloperzy budują takich nowoczesnych osiedli przynajmniej kilka w danym mieście. Są to kompleksowo zaprojektowane miejsca, bardzo funkcjonalne i praktyczne. Przede wszystkim, mieszkania wykonywane są w wysokim standardzie i są one bardzo energooszczędne i nowoczesne. Poza tym, same bloki wyposażone są w nowe instalacje. Na osiedlu zazwyczaj znajduje się dużo zielonych terenów, gdzie można spędzać miło wolny czas. Poza tym, znajdują się tam również place zabaw dla dzieci, na czym zależy wielu osobom. Osiedla deweloperskie są zazwyczaj ogradzane i strzeżone przez profesjonalne firmy ochroniarskie. Dzięki temu, mieszkańcy czują się na nich bardzo bezpiecznie i dobrze. Wielu deweloperów umożliwia również zakup garażu lub miejsca parkingowego pod blokiem, razem z mieszkaniem. Niekiedy można liczyć nawet na atrakcyjną cenę i obniżkę, kiedy kupujemy również garaż. W niektórych blokach poza piwnicami, można też wykupić miejsce na strychu. Wszystko to zależy przede wszystkim od dewelopera i jego planów.

Najlepszym wyjściem jest poznanie kilku nowych osiedli mieszkaniowych i wybór takiego, które będzie nam najbardziej odpowiadało. Wielu osobom zależy jedynie na lokalizacji ich nowego mieszkania, ale niektórzy zwracają również uwagę na inne aspekty. Niekiedy kluczowa okazuje się być cena za metr kwadratowy powierzchni mieszkania. Kiedy w grę wchodzą pieniądze i kredyty w bankach, wówczas liczy się po prostu każda złotówka.

Decyzja pomiędzy mieszkaniem z rynku wtórnego, a tym pochodzącym z rynku pierwotnego nie powinna być zbyt trudna. Przede wszystkim, zależy ona od tego, jakie mieszkania mamy do wyboru i jakie posiadamy fundusze. Trzeba ustalić swój przedział cenowy i nim właśnie się kierować.

Leave a Comment