Gdzie może stać budynek gospodarczy?

Projekt-dla-rolnika-dom-niskoenergochlonnyBardzo dużo Polek i Polaków dokładnie nie wie, na jakiej zasadzie można budować budynki gospodarcze. Jeśli Ty też jesteś w tej grupie, to warto jednak jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy i nabyć odpowiednią wiedzę. Wszystko po to, aby nie wchodzić w konflikt z prawem, który przeważnie dla szarego obywatela nie kończy się zbyt dobrze. Nikt rzecz jasna nie każe komuś znać całego prawa, ale jeśli ktoś decyduje się na budowlę budynku gospodarczego, to powinien zaznajomić się z paragrafami dotyczącymi właśnie tej sytuacji. Wszystko po to, aby nie zrobić sobie niepotrzebnych kłopotów. Trzeba wiedzieć, że budynek o powierzchni mniejszej, niż 25 metrów kwadratowych (przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków) nie wymaga pozwolenia na jego budowę. Przy parametrach większych już taki dokument musi mieć. Warto też poruszyć inną kluczową kwestię. Gdzie może stać budynek gospodarczy? Niestety nie jest tak, że w dowolnym, upatrzonym sobie przez nas miejscu – aż tak dobrze nie ma. W tym przypadku są także określone przepisy, których należy przestrzegać.

Co zatem należy wziąć pod uwagę przy planowaniu lokalizacji budynku gospodarczego? Przede wszystkim jest to minimalna odległość od granicy z sąsiednimi działkami. Musi ona wynosić minimum cztery metry, kiedy budynek jest zwrócony w stronę tej granicy ścianą z oknem, lub drzwiami. Warto wziąć pod uwagę też inny przypadek. Jeśli na sąsiedniej działce budowlanej stoi budynek mieszkalny, to wtedy trzeba zachować przynajmniej osiem metrów odległości (pomiędzy tym budynkiem, a ścianą budynku gospodarczego z otworami). Kiedy w tej ścianie nie ma żadnych otworów, to wtedy sytuacja także jest inna. Wówczas wymagana minimalna odległość wynosi dokładnie trzy metry. Nie można o tym zapominać, aby nie narazić się na nikomu niepotrzebne problemy i kłopoty.

Kiedy ta odległość musi wynosić minimum półtora metra? Dokładnie wtedy, kiedy pozwalają na to przepisy lokalne. Podobnie ma się sprawa, kiedy działka jest węższa niż 16 metrów, a także jeśli planowany budynek gospodarczy będzie krótszy niż 5,5 metra i niższy niż trzy metry. W tym przypadku w ścianie od strony granicy nie może być jednak okien ani drzwi.

Nie musi być minimalnej odległości budynku gospodarczego od granicy z sąsiednimi działkami (budynek w granicy działki), jeśli będzie on przylegał całą powierzchnią ściany do obecnego, lub projektowanego budynku w stosunku do sąsiedniej działki. Warto jednak wiedzieć, że wtedy musi być wydane ostateczne pozwolenie na jego budowę. Poza tym w pasie trzech metrów od granicy nie może być dłuższy, ani wyższy od tego budynku.

Nie można zapominać o tych regulacjach prawnych. Warto wszystko sobie dokładnie zaplanować, aby potem nikt nie mógł się do nas w żaden sposób przyczepić. Nie można się pomylić ani o jeden centymetr, ponieważ jeśli trafimy na bardzo dokładnego urzędnika, to będziemy mieć z tego tytułu mnóstwo nieprzyjemności. Dzięki naszej dokładności nie powinniśmy mieć kłopotów z prawem i na pewno nasz budynek gospodarczy będzie nam spokojnie służył jeszcze przez wiele długich lat.

Leave a Comment